Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou
483 356 216 732 542 934 702 191 003
Datum: 30.05.2023 Dnes má svátek Ferdinand

Dobývání ztraceného záchranáře 2018

EXTRÉMNÍ ZÁVOD POD ZÁŠTITOU  HEJTMANA LIBERECKÉHO KRAJE MARTINA PŮTY

Sobota 13. 10. 2018, administrativní budova Věznice Rýnovice, Prosečský hřeben

A je to za námi ....

Několik měsíců příprav, několik dnů stěhování, dokončování, vypjetí sil a po 10 hodinách soutěže je po všem. V sobotu v 9:00 nastoupené týmy slyšely jako každý rok požehnání kaplana armády ČR Petra Šabaky, přání úspěchů a pohody z úst dobrovolných hasičů Janov N. N i od příslušníků Věznice Rýnovice. Organizační věci všem sdělila ředitelka závodu Kateřina Havlová z OS ČČK Jablonec nad Nisou.

V 9:20 vyběhl první tým na trať.

"Změnili jsme trochu trasu, tedy respektive obrátili jsme jí a nyní se běží opačně," říka ředitelka Havlová, a dodává: "je pravdou, že i při projití trasy a přípravě úkolů jsme zjistitli, že totéž není vždy totéž a že trasa je náročnější sama o sobě."

Radek Nagy nejen, že za Janovské hasiče pomáhal s přípravou celé soutěže, ale zároveˇn byl jeden ze dvou, kteří celý den po trati jezdili a zajišťoval obslužnost nejen stanovišť, ale i kontroloval soutěžící, že jsou v pořádku. "Ano, už na čase, po který závodníci běží je patrné, že je závod náročnější," dodává.

Hlavní rozhodčí npor. Ing. Zbyněk Štěpán: "Nikdo neřekl, že to bude jednoduché, má to prověřit tým jako takový, jak se chová ve vypjatých situacích, kdy je unavený. Proto si myslím, že náročná trať je výhodou. V reálné situaci budou soutěžící více v klidu, protože své reakce v zátěži si mohou vyzkoušet "nanečisto."

Během dne tak Prosečský hřeben z obou stran obývaly závodní týmy, které na trase více jak 10km, s převýšením téměř 700m plnily 16 úkolů. Na začátku překonaly bariéru a "odkoulely" velké kolo z traktoru, splnily úkol v transportu raněných a s Horskou sloužbou Krkonoše si odzkoušely dovednosti na lanech (jooo, tam to bylo vážně husté), poté pokračovaly k vyřešení masaktu motorovou pilou ( tedy úraz nešiky) a odpověděly na otázky všeobecných dovedností a znalostí, dále je čekala pětiminutová resuscitace cyklisty a vyřešení zdravotních obtíží skupinky intoxikovaných toxikomanů, po dvou samokontrách se dostaly na místo, kde doško k vážné potyčce člověka s divokým zvířetem a bylo potřeba zapojit i empatii, možná i více než a nebo stejně jako první pomoc. Následovala sebeobrana s klubem SYSTEMA, s kaplanem na věži Prosečské rozhledny přišít knoflík, proplazit se pod ostnatým drátem, odstřílet a nakonec provést záchranu tonoucího. ...

Skvělé letos bylo počasí, které vyloženě nahrávalo dobré náladě, i v nepohodě.

Sobota se vydařila, týmy byly unavené, ale vypadaly spokojeně, někteří byli rozladěni ze svých výsledků, ale i to k soutěžím patří. Před pátou odpoledne jsme vyhlásili výsledky. Závodníci se pomalu rozjížděli ke svým domovům a my mohli začít balit, uklízet, převážet. I organizátoři byli po celém dni unavení, přesto energie, kterou vydává pozitivní nálada všech Vám dokáže prozářit i zbytek unaveného dne.

Pokud chcete vidět, jak to viděli naši fotografové, postupně budeme přidávat fotky od všech: Martin Kubišta, Monika Králová, Hatašovi, Bára Starčevičová a momentky z mobilu. Vše je ke stažení, pokud byste chtěli lepší kvalitu, ozvěte se a můžeme Vám zaslat.

A co nakonec, o naše bříška (tedy o jejich naplnění) se staraly hasičky ze sboru dobrovolných hasičů Janov n. N. a to dobře a akci nakonec zakončili tečkou Radek s jirkou, kteří vyjeli na pomoc ženě s vyvrknutým kotníkem a to ne v rámci závodu, ale skutečně.

Den se povedl, všechno dobře dopadlo a ode všeho bylo kus.... někdy pořádný. Děkujeme realizátorům, kteří tam byli, kteří pomáhali a děkuji závodníkům, kteří to dali a byli fantastičtí. A děkuji přírodě, že nám dopřála krásné, teplé počasí, abychom si to mohli užít úplně všichni.

Kateřina Havlová, ředitelka závodu, jablonec nad Nisou 15. 10. 2018

Další fotky jsou ke stažení zde, výsledková listina je uložena zde

 

Statutární město Jablonec Nemocnice Liberec Nadace preciosa Cesta snů Jablonecký deník SVS Liberecký kraj Ministerstvo zdravotnictví partner test