Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou
483 356 216 732 542 934 702 191 003
Datum: 22.09.2023 Dnes má svátek Darina

Je svět schopen čelit jaderné válce? Ne. Zakažme jaderné zbraně!

74 let po té, co jaderné zbraně zničily japonská města Hirošima a Nagasaki, vzrůstá riziko dalšího použití jaderných zbraní. Státy vlastnící jaderné zbraně – v rozporu se svými právními závazky k jadernému odzbrojení – doplňují své jaderné arzenály, vyvíjejí nové druhy jaderných zbraní a usnadňují možné použití těchto zbraní. Vojenské incidenty, do nichž jsou zapojeny státy vlastnící jaderné zbraně a spojenci těchto států, se objevují s alarmující frekvencí.


Mezinárodní výbor Červeného kříže se obává eroze procesu jaderného odzbrojení a kontroly jaderných zbraní. Současný znepokojující trend nových závodů v jaderném zbrojení zvyšuje nebezpečí možného použití jaderných zbraní. MVČK vyzývá všechny zúčastněné státy a ty země, které na ně mají vliv, ke zvrácení tohoto znepokojivého trendu.


„Žádné riziko použití jaderných zbraní není přijatelné, smlouva o zákazu jaderných zbraní je nezbytným prostředkem ke snížení nebezpečí katastrofy“, říká prezident MVČK P. Maurer. Smlouvu zatím podepsalo 77 zemí a 21 ji již ratifikovalo. Česká republika o tom aktuálně neuvažuje.


„V mnoha zemích národní společností Červeného kříže pracují se svými vládami, parlamenty a společností na urychlení přistoupení ke smlouvě. Nic nesmí svět vystavit hrůze jaderné války”, uvedl prezident MFČK&ČP F. Rocca.

K zastavení vlny rostoucího jaderného nebezpečí zahájil Mezinárodní výbor Červeného kříže a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce 11.2.2019 globální kampaň Rozhodněme o budoucnosti jaderných zbraní dříve, než ony rozhodnou o naší!  www.notonukes.org.


Kampaň má upozornit veřejnost na katastrofické humanitární následky jaderné války a povzbudit lidi k naléhání na své vlády, aby podepsaly a ratifikovaly Smlouvu o zákazu jaderných zbraní.


Jaderné zbraně jsou nejničivější ze všech zbraní. Japonský ČK a MVČK byli přímými svědky jejich použití v srpnu 1945, když se pokoušeli pomoci umírajícím a raněným.


Jaderný výbuch zabíjí desetitisíce, ničí zdravotnická zařízení a přeživší zanechá v hrozných podmínkách. Nemocnice Japonského ČK stále léčí nemoci, které jsou následky dávného jaderného útoku a vzniklé radiace.


Použití jaderných zbraní by bylo obecně v rozporu s mezinárodním humanitárním právem. Proto Červený kříž neustále usiluje o úplný zákaz a odstranění těchto zbraní.

Statutární město Jablonec Nemocnice Liberec Nadace preciosa Cesta snů Jablonecký deník SVS Liberecký kraj Ministerstvo zdravotnictví partner test