Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou
483 356 216 732 542 934 702 191 003
Datum: 22.09.2023 Dnes má svátek Darina

KATASTROFA V BEJRÚTU: ČERVENÝ KŘÍŽ POMÁHÁ

TISKOVÁ ZPRÁVA ČESKÉHO ČERVENÉHO KŘÍŽE Z 7. VIII. 2020

4. srpna 2020 v 18 hod. zasáhla hlavní město Libanonu – Bejrút extrémní exploze s epicentrem v přístavu, kde bylo skladem množství dusičnanu amonného. Dle Jordánského seismologického ústavu odpovídala zemětřesení o síle 4,5° Richterovy stupnice. Výbuch způsobil rozsáhlé škody na budovách a infrastruktuře, vč. zdravotnických zařízení. Vyžádal si přes 135 životů, 5.000 zraněných, 20 pohřešovaných a 300 tisíc bez přístřeší. 

Červený kříž nasadil během několika minut na místo neštěstí 75 sanitek a 375 zdravotních emergency týmů (na snímku), ošetřoval a evakuoval raněné, zřídil také třídící místa, aby byla odlišena kritická zranění od méně závažných. Libanonský červený kříž dále zajišťuje dárce krve, odběry jsou prováděny např. v Tripoli, Jounieh, Antelias, Spears, Zahle, Saida a Nabatieh. dále buduje nouzová přístřeší pro cca 1.000 rodin. Postiženým distribuuje jídlo, hygienické potřeby a další základní životní potřeby. V další fázi plánuje Libanonský ČK zajistit potřeby 15.000 nejzranitelnějších, včetně psychologické pomoci.

Podporu již v noci 4/5 srpna poskytl Mezinárodní výbor Červeného kříže, který chirurgickým a dalším aktuálně potřebným zdravotnickým materiálem vybavil 12 bejrútských nemocnic. Aktivity Červeného kříže jsou koordinovány s dalšími místními poskytovateli zdravotní péče, civilní obranou a dalšími institucemi. Pomoc Červeného kříže bude dále pokračovat dle na místě existujících potřeb. 

Z pohotovostního fondu (DREF) bylo na podporu pomoci libanonské společnosti Červeného kříže dnes uvolněno 18.260.000 Kč. 

Každý může na podporu činnosti Červeného kříže přispět přímo libanonské národní společnosti Červeného kříže přes platební rozhraní na adrese supportlrc.app .

ČČK, součást Mezinárodního červeného kříže, je v kontaktu s Libanonským červeným křížem. Další aktuální informace budeme zveřejňovat na stránkách www.cervenykriz.eu.

Za podporu děkujeme.

Doc. Dr. Marek Jukl, prezident ČČK a Dr. Josef Konečný, ředitel úřadu ČČK

Statutární město Jablonec Nemocnice Liberec Nadace preciosa Cesta snů Jablonecký deník SVS Liberecký kraj Ministerstvo zdravotnictví partner test