Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou
483 356 216 732 542 934 702 191 003
Datum: 22.09.2023 Dnes má svátek Darina

Světový den dárcovství krve 14. 6. 2019

14. červen - den narození objevitele Rh faktoru K. Landsteinera - je od r. 2005 z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce Světovým dnem dárců krve.

Světový den dárců krve je poděkováním dobrovolným, neplaceným dárcům krve za jejich život zachraňující dar, připomínkou toho, že svět potřebuje dostatek bezpečné krve pro každého, kdo ji potřebuje. Každých několik vteřin někdo potřebuje někde na světě krev. Transfúze krve a transfúzních přípravků zachrání každoročně životy milionů lidí.

Motto letošního Světového dne zní Bezpečnou krev pro všechny. WHO tak zdůrazňuje povinnost vlád zajistit zvýšení množství krve od dobrovolných, neplacených a pravidelných dárců krve a posílit opatření k bezpečnosti krve a krevních produktů pro příjemce.

V ČR bohužel počet dárců krve v poslední době klesá – v nemocničních zařízeních transfúzní služby je registrováno cca 233 tisícpravidelných dárců, což je podstatně méně, než počet doporučovaný WHO, který by měl být o cca 150 tisíc vyšší.

Stávající počet dárců je ještě dostatečný pro pokrytí potřeb pacientů, ale chybí rezervy pro případ mimořádného výdeje. Podle již loni citovaného stanoviska Společnosti pro transfúzní lékařství je cílem zastavit pokles počtu dárců krve v nemocnicích a co nejrychleji se vrátit k počtu alespoň 300 tisíc darujících dárců ročně. Krev totiž stále není možné ani uměle vyrobit ani dovézt!

Český červený kříž si Světový den dárců krve připomíná na ústřední úrovni slavnostním předáním Zlatých křížů ČČK za 160 darů krve dne 15.6.2019 11:00 v Praze, Kaiserštejnském paláci. Další akce proběhnou na regionální úrovni.

Výchova k bezpříspěvkovému dárcovství krve a jejích složek a oceňování dárců krve patří k hlavním programům ČČK, který spolupracuje s transfuzními zařízeními. Stát se dárcem krve je stále platnou výzvou pro každého zdravého člověka – stanete se dárcem krve i vy?

 

Statutární město Jablonec Nemocnice Liberec Nadace preciosa Cesta snů Jablonecký deník SVS Liberecký kraj Ministerstvo zdravotnictví partner test