Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou
483 356 216 732 542 934 702 191 003
Datum: 30.05.2023 Dnes má svátek Ferdinand

Tisková zpráva KONFERENCE

TISKOVÁ ZPRÁVA Z KONFERENCE NEBEZPEČNĚ BEZPEČNÉ JE POSKYTNOUT PRVNÍ POMOC

Liberec 30. 8. 2018 – V prostorech multimediálního sálu krajského úřadu Libereckého kraje se ve čtvrtek 30. 8. 2018 konala historicky první odborná konference první pomoci, určena především pedagogům. Realizaci finančně podpořilo ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v rámci projektu Výzvy na podporu vzdělávání v regionálním školství v roce 2018. Připravil ji Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou ve spolupráci se Zdravotnickou záchrannou službou Libereckého kraje, Vodní záchrannou službou, Horskou službou, Střední zdravotnickou školou a vyšší odbornou zdravotnickou školou Liberec a organizací Dětství bez úrazu, z.s. Záštitu nad celou akcí převzal Mgr. Petr Tulpa, radní pro školství Libereckého kraje a oficiálně ji zahájili statutární náměstkyně LK Ing. Jitka Volfová a ředitel ZZS MUDr. Luděk Kramář.

Oba zahajující se zároveň stali kmotry nové příručky, která nese stejný název jako dnešní konference NEBEZPEČNĚ BEZPEČNÉ JE POSKYTNOUT PRVNÍ POMOC a je určena, jako pracovní sešit pro žáky základních a středních škol.

„Jsem ráda, že se Liberecký kraj mohl podílet na prvním výtisku v počtu 500 ks a podpořil tím myšlenku šíření první pomoci,“ uvedla Volfová, ředitel Kramář dodal: „Máme vybavení a jsme cvičení pro to, abychom zachránili co nejvíce životů, ale záchranný řetězec začíná u Vás, laiků, protože bez vás by nebylo koho zachraňovat.“ Autorky Endrlová a Havlová popřály příručce šťastný život a mnoho inspirace pro děti i dospělé.

„Konference se zúčastnilo téměř dvě sta pedagogů, lektorů, příslušníků IZS i veřejnosti,“ uvedla ředitelka OS ČČK Havlová.

Program byl první ročník velmi pestrý a v odpoledních hodinách i obohacený o modelovou situaci záchrany člověka při náhlé zástavě oběhu. „Ředitelka Havlová vešla do sálu a náhle zkolabovala, bylo to stresující, nikdo nevěděl, zda je to hrané, či nikoliv. Dokonce vyděsila i svoji dceru.“ řekla jedna z účastnic, která se podílela na „záchranně“.

„Jsem rád, že jsme mohli na konferenci rozkrýt i některé problémy. Příklad? V ČR ročně utone cca 200 lidí, což je děsivé číslo. ČR nemá účinnou prevenci a podceňuje dlouhodobě i financování preventivních programů zaměřených na bezpečí u vody.“ řekl Jan Sedláček z Vodní záchranné služby.

„Myslím, že si den užili všichni a dozvěděli se mnoho, ne nových, ale přesto opomíjených skutečností, které mohou využít nejen ve výuce svých žáků a studentů, ale i v běžném životě.“ uzavřela MUDr. Tauchmanová, odborný garant konference.

„Je důležité věnovat pozornost výuce dětí, jsou naše budoucnost.“ dodala MUDr. Kubinová, vedoucí odpoledního programu.

Kateřina Havlová, OS ČČK Jablonec nad Nisou

Statutární město Jablonec Nemocnice Liberec Nadace preciosa Cesta snů Jablonecký deník SVS Liberecký kraj Ministerstvo zdravotnictví partner test