Oblastní spolek Českého červeného kříže Jablonec nad Nisou
483 356 216 732 542 934 702 191 003
Datum: 30.05.2023 Dnes má svátek Ferdinand

Útok na zdravotníky stále pokračuje...

Právě před dvěma lety, 3.5.2016, přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci č.2286, v níž ostře odsoudila násilí vůči zdravotníkům a zdravotnickým zařízením a vyzvala členské státy OSN, aby dbaly o dodržování pravidel mezinárodního humanitárního práva. Rezoluce rovněž připomněla státům jejich odpovědnost zajistit vyvození odpovědnosti vůči viníkům takových porušení humanitárního práva. 

Uplynuly dva roky a po celou tuto dobu se v každém týdnu udály násilné incidenty proti zdravotníkům a zdravotniickým zařízením - MVČK jich zaznamenal více než 1.200.

Tyto incidenty působí také to, že pro miliony lidí se následně stává zdravotní péče nedostupnou a umírají, ač by jinak mohli být léčeni a vyléčeni.

V Sýrii funguje - a to jen částečně - méně než polovina nemocnic, v Jemenu je to jen 45%, v oblasti Salah al-Din v Iráku jsou v provozu necelé dvě třetiny zdravotnických zařízení...

 

Prezident MVČK P.Maurer nyní předložil návrh tří kroků, kterými by se mělo a mohlo předejít pokračování útoků na zdravotní péči.

  • ozbrojené síly se musí zdržet útoků na civilisty a civilní infrastrukturu včetně zdravotnických zařízení, personálu a přepravních prostředků.
  • musí být uvolněny všechny blokády, které brání přístupu nezbytných zdravotnických potřeb a evakuaci raněných a nemocných lidí.
  • násilné incidenty proti zdravotní péči musí být vyšetřeny a v případech, kdy představují porušení mezinárodního práva, musí být za ně vyvozena odpovědnost.

 

Ranění a nemocní musí být chráněni za všech okolností. Násilí, které je zbavuje přístupu ke zdravotní péči, je porušením mezinárodního humanitárního práva a všechny nás činí méně lidskými, řekl P.Maurer.

 

Útoky na zdravotní péči nelze brát na lehkou váhu. Jak uvedl prezident ČČK M.Jukl, má válka svá pravidla a za jejich dodržování jsou odpovědni ti, kdo je stanovili – a to jsou všechny státy světa.

 

Celá zpráva je na stránkách ČČK zde

video Proč  jsme ji nezachránili? zde

 

Statutární město Jablonec Nemocnice Liberec Nadace preciosa Cesta snů Jablonecký deník SVS Liberecký kraj Ministerstvo zdravotnictví partner test