Právě před dvěma lety, 3.5.2016, přijala Rada bezpečnosti OSN rezoluci č.2286, v níž ostře odsoudila násilí vůči zdravotníkům a zdravotnickým zařízením a vyzvala členské státy OSN, aby dbaly o dodržování pravidel mezinárodního humanitárního práva. Rezoluce rovněž připomněla státům jejich odpovědnost zajistit vyvození odpovědnosti vůči viníkům takových porušení humanitárního práva.
Uplynuly dva roky a po celou tuto dobu se v každém týdnu udály násilné incidenty proti zdravotníkům a zdravotniickým zařízením - MVČK jich zaznamenal více než 1.200.
Tyto incidenty působí také to, že pro miliony lidí se následně stává zdravotní péče nedostupnou a umírají, ač by jinak mohli být léčeni a vyléčeni.
V Sýrii funguje - a to jen částečně - méně než polovina nemocnic, v Jemenu je to jen 45%, v oblasti Salah al-Din v Iráku jsou v provozu necelé dvě třetiny zdravotnických zařízení...
Prezident MVČK P.Maurer nyní předložil návrh tří kroků, kterými by se mělo a mohlo předejít pokračování útoků na zdravotní péči.
Ranění a nemocní musí být chráněni za všech okolností. Násilí, které je zbavuje přístupu ke zdravotní péči, je porušením mezinárodního humanitárního práva a všechny nás činí méně lidskými, řekl P.Maurer.
Útoky na zdravotní péči nelze brát na lehkou váhu. Jak uvedl prezident ČČK M.Jukl, má válka svá pravidla a za jejich dodržování jsou odpovědni ti, kdo je stanovili – a to jsou všechny státy světa.
Celá zpráva je na stránkách ČČK zde
video Proč jsme ji nezachránili? zde